Category: Steel Challenge

Steel Challenge April Match

Thank you to everyone who came out to our April match. We will be there in May, but then take june/july/august off for the heat.

The club would like to remind everyone, members and guests alike, that the speed limit is 10 MPH as you approach the guard house and all around the property. Also they wanted us to pass on that it would be helpful for guests to have correct change for the fee at the gate. They started to run out of change on sunday.

Thanks everyone!

 

CO

Final Name Class Division Time 1: Smoke & Hope 2: 5 To Go 3: Pendulum 4: Roundabout
1 S. Mark U CO 85.34 17.90 25.65 21.25 20.54
2 C. Bart U CO 107.79 18.99 33.67 33.20 21.93

 

LTD

Final Name Class Division Time 1: Smoke & Hope 2: 5 To Go 3: Pendulum 4: Roundabout
1 D. Julian U LTD 83.44 14.45 24.74 26.27 17.98
2 D. Tony U LTD 93.33 17.45 30.09 26.94 18.85
3 P. Neil U LTD 95.80 19.35 26.12 28.26 22.07
4 A. Fredrick U LTD 104.99 20.62 31.20 30.96 22.21
5 M. Buster U LTD 116.34 21.48 34.36 35.53 24.97
6 R. Richard U LTD 118.14 19.98 38.55 32.11 27.50
7 O. Austin U LTD 118.23 21.07 40.58 37.60 18.98
8 B. Tim U LTD 128.77 19.80 35.09 46.92 26.96
9 R. Eric U LTD 130.76 28.95 39.13 34.44 28.24
10 W. Steve U LTD 140.20 22.24 40.33 55.29 22.34
11 Y. Rebekkah U LTD 169.12 25.61 57.43 57.35 28.73
12 Y. Cameron U LTD 203.62 37.59 61.72 58.14 46.17
13 B. Jimmy U LTD 210.26 27.10 67.79 79.66 35.71

 

OPN

Final Name Class Division Time 1: Smoke & Hope 2: 5 To Go 3: Pendulum 4: Roundabout
1 C. Henry U OPN 59.10 13.09 16.87 16.20 12.94
2 S. Rick U OPN 93.76 17.96 31.04 25.79 18.97
3 S. Eddie U OPN 378.66 43.56 120.00 119.29 95.81

 

OSR

Final Name Class Division Time 1: Smoke & Hope 2: 5 To Go 3: Pendulum 4: Roundabout
1 C. Erik U OSR 107.52 13.07 30.06 44.51 19.88

 

PCCO

Final Name Class Division Time 1: Smoke & Hope 2: 5 To Go 3: Pendulum 4: Roundabout
1 E. Patrick U PCCO 52.21 12.95 14.49 14.12 10.65
2 d. tony U PCCO 56.02 10.54 16.39 16.95 12.14
3 C. Bart U PCCO 60.11 12.11 15.84 18.29 13.87
4 D. Joel U PCCO 61.73 11.73 19.98 16.69 13.33
5 S. Mike U PCCO 69.17 15.79 20.94 20.10 12.34
6 R. Eric U PCCO 117.51 22.53 26.80 24.15 44.03
7 E. Eric U PCCO 24.74 24.55
8 Y. Paul U PCCO 10.50 13.23 12.70

 

PROD

Final Name Class Division Time 1: Smoke & Hope 2: 5 To Go 3: Pendulum 4: Roundabout
1 S. Eric U PROD 75.11 13.76 22.91 23.16 15.28
2 H. Daniel U PROD 108.38 19.46 32.59 34.65 21.68
3 S. Bruce U PROD 111.94 24.02 30.65 33.14 24.13
4 B. Bill U PROD 129.19 20.04 35.14 49.05 24.96
5 W. Alllen U PROD 201.65 23.64 44.08 107.93 26.00

 

RFPI

Final Name Class Division Time 1: Smoke & Hope 2: 5 To Go 3: Pendulum 4: Roundabout
1 M. Mac U RFPI 68.65 13.92 22.16 19.08 13.49
2 W. Stephanie U RFPI 112.61 19.02 32.70 41.82 19.07
3 M. Lou U RFPI 112.81 21.05 38.09 36.16 17.51
4 W. Wally U RFPI 113.43 20.31 37.05 37.10 18.97

 

RFPO

Final Name Class Division Time 1: Smoke & Hope 2: 5 To Go 3: Pendulum 4: Roundabout
1 F. Irving U RFPO 83.72 15.02 28.20 25.92 14.58
2 L. Roger U RFPO 84.69 17.72 20.79 27.30 18.88
3 M. Peter U RFPO 21.01 22.11

 

RFRO

Final Name Class Division Time 1: Smoke & Hope 2: 5 To Go 3: Pendulum 4: Roundabout
1 L. Roger U RFRO 55.52 10.99 18.12 16.73 9.68
2 F. Irving U RFRO 58.54 12.66 17.29 15.35 13.24
3 E. Patrick U RFRO 118.03 12.36 39.92 40.77 24.98
4 G. Bill U RFRO 137.06 23.26 73.93 23.67 16.20

 

SS

Final Name Class Division Time 1: Smoke & Hope 2: 5 To Go 3: Pendulum 4: Roundabout
1 C. Jerome U SS 62.22 11.29 17.62 18.99 14.32
2 M. Mac U SS 82.28 14.03 22.75 28.39 17.11
3 M. Tony U SS 127.18 24.19 35.86 45.84 21.29
4 P. Gary U SS 178.48 30.74 44.32 70.53 32.89
5 A. Mike U SS 18.13 25.83 20.88

 

Read Post

Steel Challenge March Match

 

CO

Final
Name
Class
Division
Time
1: Smoke & Hope
2: Speed Option
3: Pendulum
4: Roundabout
1 S. Mark U CO 73.58 15.57 20.59 21.16 16.26
2 C. Bart U CO 107.98 18.13 26.57 41.61 21.67

OPN

Final
Name
Class
Division
Time
1: Smoke & Hope
2: Speed Option
3: Pendulum
4: Roundabout
1 R. Susan U OPN 97.04 19.53 22.51 36.90 18.10
2 Y. Cameron U OPN 215.64 33.98 76.45 59.47 45.74
3 S. Scott U OPN 20.02 31.62 44.08

PCCO

Final
Name
Class
Division
Time
1: Smoke & Hope
2: Speed Option
3: Pendulum
4: Roundabout
1 Zubiena. Jim U PCCO 50.87 9.84 13.71 14.51 12.81
2 C. Henry U PCCO 52.12 12.49 14.23 14.15 11.25
3 E. Patrick U PCCO 52.64 11.39 14.52 14.17 12.56
4 C. Bart U PCCO 59.24 11.75 15.83 18.65 13.01
5 F. Irving U PCCO 60.93 12.70 18.07 15.32 14.84
6 E. Eric U PCCO 66.71 11.91 25.36 16.34 13.10
7 S. Scott U PCCO 108.36 16.77 18.41 53.51 19.67
8 S. Mike U PCCO 124.27 17.12 49.63 37.02 20.50
9 R. Eric U PCCO

PROD

Final
Name
Class
Division
Time
1: Smoke & Hope
2: Speed Option
3: Pendulum
4: Roundabout
1 S. Eric U PROD 79.58 14.95 26.07 21.00 17.56
2 S. Bruce U PROD 131.66 20.60 37.99 41.13 31.94
3 H. Storm U PROD 148.38 17.26 41.54 67.76 21.82
4 L. Paul U PROD 166.83 29.98 42.00 51.20 43.65
5 W. Michele U PROD 275.27 34.06 57.46 119.25 64.50
6 W. Andy U PROD

RFPI

Final
Name
Class
Division
Time
1: Smoke & Hope
2: Speed Option
3: Pendulum
4: Roundabout
1 H. Daniel U RFPI 66.41 17.12 20.88 15.28 13.13
2 B. Bill U RFPI 91.76 15.04 35.99 21.92 18.81
3 W. Wally U RFPI 98.11 17.77 26.60 30.19 23.55
4 M. Peter U RFPI 98.56 16.81 24.67 34.32 22.76
5 W. Stephanie U RFPI 105.51 22.26 31.63 30.15 21.47
6 M. Lou U RFPI 112.01 20.02 29.42 40.34 22.23
7 W. Andy U RFPI 25.88

RFRO

Final
Name
Class
Division
Time
1: Smoke & Hope
2: Speed Option
3: Pendulum
4: Roundabout
1 E. Patrick U RFRO 50.96 11.22 14.96 13.15 11.63
2 V. Erik U RFRO 52.24 11.24 15.09 14.34 11.57
3 Weiss. Steve U RFRO 63.84 12.60 16.29 20.18 14.77
4 G. Bill U RFRO 165.26 26.52 26.86 62.96 48.92

SS

Final
Name
Class
Division
Time
1: Smoke & Hope
2: Speed Option
3: Pendulum
4: Roundabout
1 C. Jhay U SS 60.28 10.68 16.82 19.66 13.12
2 W. Robb U SS 69.64 12.91 21.49 19.88 15.36
3 M. Tony U SS 117.51 18.84 40.80 32.84 25.03
4 B. Tim U SS 119.99 21.38 33.63 38.16 26.82
5 P. Gary U SS 154.10 30.39 42.47 46.50 34.74
Read Post

Steel Challenge February Match

CO

Final
Name
Class
Division
Time
1:Showdown
2:Accelerator
3:Pendulum
4:Roundabout
1 C Bart U CO 115.35 25.23 26.49 34.6 29.03
2 S Jay U CO 151.9 36.29 37.6 48.04 29.97

LTD

Final
Name
Class
Division
Time
1:Showdown
2:Accelerator
3:Pendulum
4:Roundabout
1 Zubiena Jim U LTD 57.91 13.66 15.02 16.64 12.59
2 D Tony U LTD 94.06 20.62 23.5 27.19 22.75
3 C Erik U LTD 97.29 26.08 19.94 30.64 20.63
4 M Buster U LTD 102.5 24.57 25.4 28.63 23.9
5 R Eric U LTD 126.35 24.52 30.76 38.83 32.24

RFPI

Final
Name
Class
Division
Time
1:Showdown
2:Accelerator
3:Pendulum
4:Roundabout
1 W Wally U RFPI 120.56 28.09 37.87 34.98 19.62
2 M Lou U RFPI 121.21 26.28 30.07 40.98 23.88
3 Weiss Steve U RFPI 166.72 62.85 28.01 37.66 38.2
4 M Peter U RFPI 26.33 30.02 40.91
5 W Andy U RFPI 19.53 19.60

OPN

Final
Name
Class
Division
Time
1:Showdown
2:Accelerator
3:Pendulum
4:Roundabout
1 C Henry U OPN 62.11 14.74 15.13 17.9 14.34
2 V Erik U OPN 73.5 16.99 17.31 24.47 14.73
3 W Paul U OPN 77.57 19.85 19.64 21.36 16.72

PCCO

Final
Name
Class
Division
Time
1:Showdown
2:Accelerator
3:Pendulum
4:Roundabout
1 E Patrick U PCCO 52.23 11.83 12.42 14.19 13.79
2 D Tony U PCCO 59.53 13.61 16.57 17.24 12.11
3 C Bart U PCCO 59.75 12.05 15.02 17.36 15.32

PROD

Final
Name
Class
Division
Time
1:Showdown
2:Accelerator
3:Pendulum
4:Roundabout
1 N Paul U PROD 99.03 23.3 28.07 26.38 21.28
2 C Ken U PROD 110.27 23.55 25.24 31.73 29.75
3 B Bill U PROD 113.07 24.62 31.37 34.94 22.14
4 S Kevin U PROD 113.58 22.41 24.33 43.83 23.01
5 E Adrian U PROD 115.13 28.95 28.41 33.07 24.7
6 S Keith U PROD 117.22 29.16 31.54 27.63 28.89
7 S Bruce U PROD 117.71 32.63 27.55 32.36 25.17
8 B Jimmy U PROD 201.34 47.32 61.58 49.85 42.59
9 W Andy U PROD 19.79 35.54 21.46

RFPO

Final
Name
Class
Division
Time
1:Showdown
2:Accelerator
3:Pendulum
4:Roundabout
1 E Patrick U RFPO 26.26

SS

Final
Name
Class
Division
Time
1:Showdown
2:Accelerator
3:Pendulum
4:Roundabout
1 P Gary U SS 152.05 32.33 42.55 45.17 32
Read Post